Jaromír SoukupJaromír Soukup je český podnikatel, miliardář, mediální magnát, moderátor a politický aktivista.

Soukromý život

Jaromír Soukup má z někdejšího manželství syna Lukáše, který se v roce 2015 stal ředitelem akvizice v TV Barrandov. V té době byl také ředitelem společností Media View obchodující s akvizičním obsahem. Od února 2016 byla jeho snoubenkou herečka Kateřina Brožová, která na TV Barrandov vystupuje v seriálech (např. v hlavní roli Stop života či Doktorky Kellerové), zábavních pořadech a od roku 2013 moderuje vlastní talk show Exkluziv Kateřiny Brožové. Pár se ale v roce 2018 rozešel.

Jaromír Soukup je mimo jiné majitelem profesionálního boxerského týmu Médea Boxing Team, za který sám boxuje.

Soukup účinkoval v seriálu TV Barrandov Doktorka Kellerová v roli trenéra boxu. Hlavní roli doktorky Kellerové pak ztvárnila jeho tehdejší partnerka Brožová.

Politické angažmá

Soukup svou půjčkou financoval volební kampaň Strany zelených (SZ) pro parlamentní volby v roce 2006 a spoluvytvářel její ekonomický program. Po volbách vyjednával s koaličními partnery část ekonomického programu vlády a následně byl nominován do funkce náměstka ministryně školství mládeže a tělovýchovy Dany Kuchtové v druhé vládě Mirka Topolánka. Po konfliktu s vedením SZ v čele s Martinem Bursíkem financoval volební kampaň Olgy Zubové a její Demokratické strany zelených.

Ve volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 kandidoval jako člen Demokratické strany zelených (DSZ) na 9. místě kandidátky této strany, ale neuspěl. DSZ získala pouze 0,62 % hlasů.

V roce 2010 v době předvolební kampaně nepřímo podporoval stranu Věci veřejné výhodnými cenami propagace a inzertních ploch a jeho firmy této straně poskytovaly i analytické a PR služby. V červenci 2012 ohlásil Jan Fischer při oficiálním zahájení své předvolební kampaně, že mezi jeho podporovatele patří i Soukup.

V lednu 2019 oznámil v rámci pořadu Moje zprávy, že zakládá politickou stranu List Jaromíra Soukupa. Krátce poté, v dubnu 2019, na TV Barrandov uvedl, že chce kandidovat v prezidentských volbách 2023.

Mediální podnikání

V roce 1991 Soukup založil mediální agenturu Médea, které je majoritním vlastníkem. Ta vlastní v Česku a na Slovensku řadu dceřiných firem zabývajících se poradenstvím, výzkumem trhu nebo působením na veřejnosti (Public Relations, PR).

V roce 2000 založil vydavatelství Empresa Media.

V roce 2012 koupil televizi Barrandov a stal se také jejím generálním ředitelem.

Podle zjištění, která v únoru 2019 publikoval Deník N, měl Soukup přinejmenším v letech 2013 a 2014 ovládat skořápkovou firmu Generra Limited se sídlem v kyperském hlavním městě Nikósie. Přes ni měly protéct stamiliony korun, téměř deset milionů právě k Soukupovi.

V květnu 2019 server Aktuálně.cz informoval o tom, že nemovitost v pražském Braníku, v níž měl Soukup hlášeno trvalé bydliště a kde sídlilo také jeho politické hnutí List Jaromíra Soukupa, jakož i vydavatelství Empresa Media a mediální agentura Médea, bylo zatíženo zástavou, jíž Soukupova firma J.S.P. ručila bance ČSOB za úvěry v hodnotě přesahující 630 milionů korun, které čerpala agentura Médea.

zdroj a více informací: wikipedie