Jiří OvčáčekJiří Ovčáček je bývalý český novinář a publicista, stranický a vládní mediální odborník ČSSD, od prosince 2013 tiskový mluvčí prezidenta Miloše Zemana a od května 2014 také ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. Jeho působení ve funkci mluvčího prezidenta je dlouhodobě kritizováno.

Studoval Arcibiskupské gymnázium v Praze, následně přešel na soukromé Ekologické gymnázium, kde odmaturoval. Nedokončil studia andragogiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a začal se věnovat žurnalistice. Byl redaktorem a parlamentním zpravodajem Haló novin, později redaktorem Blesku. Autor vystupující pod pseudonymem GhostBuster v únoru 2015 na serveru Echo24 uvedl, že Ovčáček za dobu působení v komunistických Haló novinách napsal za dva roky (2002–2004) 443 článků, které dle autora svědčí o Ovčáčkově fascinaci komunismem.

Vládní a stranické PR

Za éry sociálně demokratických vlád se přesunul na tiskový odbor Úřadu vlády. V letech 2005 až 2006, kdy byl premiérem Jiří Paroubek, byl Ovčáček zástupcem ředitelky tohoto útvaru. Později, v letech 2006 až 2007 působil jako vedoucí oddělení PR a marketingu ČSSD, byl zjednodušeně uváděn i jako tiskový mluvčí tehdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Paroubek ho ale z postu v administrativě ČSSD v roce 2007 odvolal za rozporných okolností, podle svých slov kvůli ztrátě důvěry.

Jiří Ovčáček při 25. výročí Sametové revoluce na Albertově (2014)

Následně se stal reportérem deníku Právo, kde se věnoval politickému zpravodajství se zaměřením na sociální demokracii a po zvolení Miloše Zemana prezidentem byl hradním zpravodajem.

Ve své knize Plnou parou v politice Paroubek Ovčáčka obvinil, že na něj donášel do bulvárních médií. V té době vyšel na světlo Paroubkův vztah s budoucí manželkou Petrou Kováčovou a politik se rozvedl s první manželkou Zuzanou. Ovčáček Paroubka žaloval a požadoval po něm za tato „nactiutrhačská“ vyjádření omluvu. Komentátoři na druhou stranu poukazovali na problematickou Ovčáčkovu novinářskou nestrannost či přímo jeho údajnou zaujatost přesahující až k projevům osobní msty. Patrik Eichler z Deníku Referendum mu v době prezidentské volby vytýkal i neobjektivitu v neprospěch Jiřího Dienstbiera ml. jako kandidáta ČSSD a ve prospěch SPOZ.

Mluvčí prezidenta

Od začátku prosince 2013 byl Ovčáček jmenován tiskovým mluvčím prezidenta Miloše Zemana. Na tomto postu nahradil Hanu Burianovou, která zprvu zůstala v pozici ředitelky tiskového odboru prezidentské kanceláře. V květnu 2014 ji Ovčáček nahradil i v této funkci.

V roce 2015 se stal jednou z ústředních postav kauzy „Hitler je gentleman“. Jeho cílem v ní bylo po boku prezidenta Miloše Zemana dokázat morální pochybení a zároveň zpochybnit vážnost jednoho z předních československých novinářů, Ferdinanda Peroutky. V rozhovoru s Martinem Veselovským 2. 11. 2016 uvedl, že článek Ferdinanda Peroutky ve volných chvílích stále hledá.

Osobní život

V roce 2018 Ovčáček přestoupil z Církve československé husitské do církve římskokatolické. V neděli 2. září 2018 přijal svátost biřmování v kostele svatého Jakuba v Hostivici. Obřad vedl Milan Badal, administrátor tamní farnosti a osobní tajemník arcibiskupa Dominika Duky

zdroj a další informace: wikipedie.