Generál Pavel dělá to, co dělal Zeman: je v kontaktu s lidmi, nabízí se jim. Muž, který dovede zabít rukou, pro některé tedy možná i symbol „tvrdé ruky“, rozhodně zápaďák. Zápaďák, který kdysi býval komunistou.

Zhruba za tři léta (na začátku roku 2023) budeme opět přímo volit prezidenta. Za necelé dva roky začne kampaň a sběr podpisů pro jednotlivé uchazeče o tento post. Současný šéf Hradu Miloš Zeman nedávno nabídl hned tři své představy o tom, kdo by se měl o nejvyšší úřad země ucházet: předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu, prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého a, pokud by chtěl, premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Na TV Barrandov v pořadu Týden s prezidentem Zeman řekl: „Kdybych měl uvažovat v tom klasickém pravolevém schématu, no tak dobrým kandidátem levice je Josef Středula. Vladimír Dlouhý je naopak dobrým kandidátem pravice. Když se tihle dva v druhém kole prezidentských voleb střetnou, tak to bude zajímavé a inteligentní utkání.“

Na Frekvenci 1 pravil, že by podpořil Babiše, kdyby se rozhodl do volby jít: „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat.“ Na to premiér reagoval v TV Nova slovy, jež řekl hlavě státu, „… určitě o tom neuvažuji“. Proč? Prezident, tvrdí Babiš (dnes však mylně), „je spíš reprezentativní funkce“. Ale dodal: „Já ještě sám nevím, co bude. Přece jen už mi bylo 65. Člověk nikdy neví. Vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic, bohužel jen, že jeden den zemřeme. To je jediná jistota. Ale určitě to není téma.“ Hleďme, není nijak nemožné, že do volby půjde, ostatně se o tom v kuloárech hovoří.

Zeman má ty tři, Středulu zleva, přičemž levice je zdevastovaná jak barák v ghettu, Dlouhého z bývalého „prognosťáku“ a Babiše. Případné nové kandidatuře bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše se vysmívá.

Pravdu má v tom, že je na čase kandidáty na Hrad hledat. Uvědomují si to jistě Rusové i Číňané, kteří u nás tvrdě prosazují svoje zájmy a potřebují mít v nejvyšší ústavní funkci sobě nakloněného člověka. Zeman je pro Čínu ideální otvírač branky do EU, uvaděč a šatnář, pro Rusy pak aktivní podporovatel jejich hybridní války vedené proti Česku a EU, rafinované, krajně nebezpečné.

Pokud tedy hledáme člověka do čela země a pokud to činíme v době uzákoněné přímé volby, jež dala prezidentovi jaksi mimoústavně vyšší váhu, měl by to být někdo čitelný, srozumitelný, jasně zařazený. Buď znovu zřetelně proruský či pročínský prezident (uvažuje tak třeba nejbohatší Čech Petr Kellner?), nebo naopak člověk, který bude hmatatelně prozápadní. Pak by byla volba fér.

Zdroj a celý článek: https://nazory.aktualne.cz/komentar-chcete-na-hrad-opak-zemana-general-pavel-to-splnuje/