Václav Klaus mladšíVáclav Klaus ml. je český politik a bývalý ředitel soukromého gymnázia PORG. Byl členem Občanské demokratické strany, již opustil nejprve v roce 2009, pak se do ní vrátil a v březnu 2019 byl vyloučen. Následně založil nové politické uskupení – Trikolóra hnutí občanů.
Poslanecký mandát získal v roce 2017 jako člen ODS, následně si jej ponechal jako nestraník.

Život

Rodiče Václav a Livia Klausovi

Václav Klaus mladší je synem bývalého českého premiéra a prezidenta Václava Klause a jeho ženy Livie Klausové. Jeho dědečkem z matčiny strany byl pak právník Štefan Miština. V roce 1993 absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor matematika – geografie. Tématem jeho diplomové práce bylo Geografické zpracování výsledků voleb 1992. Následné doktorské studium geografie však nedokončil, neboť nedokázal obhájit dizertační práci.

V letech 1998–2014 byl ředitelem soukromého gymnázia PORG v Praze a poté sítě škol PORG v Praze a Ostravě. PORG se v té době mj. umístil na prvním místě výsledků z hlediska státních maturit. Na svou ředitelskou funkci rezignoval 17. ledna 2014 kvůli neshodám s předsedou správní rady Martinem Romanem. Po odchodu z PORGu získal místo v britské společnosti, pro kterou měl ve střední Evropě nakupovat školy. A také se chystal učit matematiku na pražském Gymnáziu Jana Keplera.

Politické angažmá

V září 2002 vstoupil do ODS. Když po zvolení Mirka Topolánka předsedou strany v prosinci 2008 oznámil vzdání se čestného členství jeho otec, také Václav Klaus mladší oznámil, že nezaplatí členské příspěvky, což se skutečně do března 2009 stalo, a stranu tak opustil, stejně jako i jeho mladší bratr Jan. Ten se stal členem konkurenční Strany svobodných občanů a také Václav Klaus mladší později uvedl, že ve sněmovních volbách 2013 tuto stranu volil, ačkoli se jejím členem nestal.

Společně se svým otcem, bratrem a prezidentským kancléřem Jiřím Weiglem založil v únoru 2012 obecně prospěšnou společnost Institut Václava Klause.

Prezidentské volby 2013

V době předvolební kampaně prezidentských voleb v lednu 2013 ve školní korespondenci požádal o vyřazení adresy školy z databáze inzertního oddělení Lidových novin s tím, že LN už nejsou nezávislé noviny, když podporují Karla Schwarzenberga. V závěru dopisu parodoval Schwarzenbergovu výslovnost při broukání české hymny na oslavě po prvním kole voleb. Studenti jeho gymnázia poté sepsali protestní petici. Rovněž Martin Roman, významný sponzor gymnázia PORG a šéf správní rady školy, označil skutečnost, že Klaus ml. projevoval své soukromé politické názory v oficiální korespondenci školy, za „krajně nevhodnou“.

Klaus mladší později na svém blogu napsal: „…neměl jsem v úmyslu se posmívat kvůli zpěvu (sám nezpívám o moc líp), jen považuji za neuvěřitelné, když kandidát na prezidenta nezná slova české hymny“ V následném textu připojil pasáž, v níž se snažil doložit, že Schwarzenbergovi příbuzní byli kolaboranti. Otec Karla Schwarzenberga, Karel VI. Schwarzenberg, byl před válkou členem nacionalistického a fašistického hnutí Vlajka, které se vymezovalo vůči kapitalismu, marxismu a německému nacismu. Vystupovala i proti Židům, i když převážně umírněněji než nacisté. Jeho výroky o kolaborantské minulosti Schwarzenbergova otce jsou však podle historika Jaroslava Šebka z Akademie věd ČR nepodložené. Podle Stanislava Motla, autora knihy Oběti a jejich vrazi, ze které čerpal Klaus pro článek na svém blogu, jsou publikovaná slova citátem přímé řeči Siegfrieda Zoglmanna, bývalého šéfa Hitlerjugend v protektorátu. Podle Motla Klaus vytrhává informace z kontextu a zamlčuje další pasáže knihy. V dalším článku uváděl, že otec manželky prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga byl aktivní nacista.

Podruhé v ODS, poslanec

V roce 2014 se částečně vrátil do ODS, když se stal poradcem pro oblast školství tehdejšího předsedy strany Petra Fialy. Od roku 2016 se stal opět členem ODS, v níž zastával post stranického experta v oblasti školství. Podle komentátora Respektu Marka Švehly se také stal radikálem, který díky své aktivitě na sociálních sítích do značné míry určoval tvář strany, získával sympatie útočením na mainstreamovou politiku a politickou korektnost.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR v roce 2017 Klaus figuroval na 3. místě kandidátky ODS v Praze. Získal 22 635 preferenčních hlasů a nakonec skončil první, stal se poslancem.

V březnu 2019 při projednávání zákona na půdě Poslanecké sněmovny Klaus řekl o schvalování nařízení Evropské unie: „Nezlobte se, mně to připomíná, my jsme jak židovský výbor, když nám řekli, že máme vypravit transport, a my jenom tak jako rozhodujeme, že teda ty nemocné ženy ještě nepošleme, ty půjdou až příštím vlakem. Ale jinak děláme to, co nám řeknou.“ Mnozí poslanci jeho výrok označili za nepřijatelný a vyzvali jej k omluvě, poslanecký klub ODS jej vyzval k opuštění klubu a předseda strany Petr Fiala se za jeho počínání omluvil. Klaus sám se neomluvil a vystoupit z klubu odmítl. Poslanec Petr Dolínek z ČSSD oznámil záměr odvolat jej z vedení školského výboru Sněmovny. Klausův otec reagoval na výzvu poslaneckého klubu prohlášením, že míří k bezvýznamnosti a že by vedle ODS měla vzniknout „nová, skutečně pravicová strana“.

Po zasedání výkonné rady 16. března 2019 předseda strany Petr Fiala oznámil, že byl Václav Klaus mladší ze strany vyloučen. Důvodem byl dlouhodobý názorový rozchod. Skončil také v poslaneckém klubu ODS. Dne 3. dubna pak proběhl pokus nahradit Klause také v čele sněmovního školského výboru, ODS na toto místo navrhla Martina Baxu, který však nebyl členy výboru zvolen a Klaus zůstal předsedou výboru. Nakonec jej na žádost ODS z výboru odvolala Poslanecká sněmovna 17. dubna 2019.

V první polovině dubna 2019 média uvedla, že Václav Klaus mladší chystá vznik nové politické strany, podle Blesku by se jejím členem měl stát i někdejší prezident Klaus senior, navíc se očekávalo přetažení některých poslanců z ODS či SPD. Podrobnosti o straně však měly být ohlášeny až po evropských volbách v druhé polovině května. Počátkem června 2019 média informovala o tom, že Klausem vedené Centrum pro občanské svobody si nechalo zaregistrovat název Trikolóra hnutí občanů a webové domény hnutitrikolora.cz a 3kolora.cz. Představení úplné sestavy hnutí bylo ohlášeno na 10. června 2019.

Názory

Své názory publikoval pravidelně každý týden na serveru Novinky.cz. Na jaře 2016 např. argumentoval proti nošení muslimských šátků ve školách, zejména se ale věnoval problematice školství. Požadoval např. vyšší platy pro učitele, stavěl se proti inkluzi žáků s těžkým mentálním postižením. Po vyloučení z ODS a založení Trikolóry v roce 2019 však Novinky.cz pravidelný exkluzivní komentářový prostor, který Klaus dostával jako jediný aktivní politický lídr, zrušily s tím, že se redakce rozhodla s Klausem spolupracovat už jen příležitostně.

Václav Klaus mladší byl autorem programu ODS v oblasti školství. Požadoval stejný příspěvek na žáka napříč republikou, zapojení podnikatelů a živnostníků do učňovského vzdělávání, jednu úroveň státní maturity, více pravomocí pro ředitele škol. Odmítal jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

V rozhovoru pro server Lidových novin v roce 2013 Klaus ml. vyjádřil názor, že maturuje příliš mnoho mladých lidí, čímž se z maturity stává formální vzdělávání místo toho, aby se např. vyučili v řemesle.

Václav Klaus mladší je kritický k Evropské unii, která podle Klause představuje nefunkční, nedemokratický a socialistický systém omezující demokracii členských států. V roce 2016 po ozbrojeném útoku v Mnichově vyzval k opuštění Evropské unie i za cenu poklesu životní úrovně v České republice.

Václav Klaus mladší se vyjádřil kriticky k vojenské intervenci NATO proti Srbsku bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, proti jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova v roce 2008 i proti invazi do Iráku, která dle jeho názoru přispěla k destabilizaci Blízkého východu.

Soukromý a rodinný život

Má vrozenou vadu obličeje.

V roce 1995 se oženil s Kamilou Pojslovou, z manželství se narodily děti Vojtěch, Kateřina a Jakub. V závěru roku 2012 manželství skončilo rozvodem. Počátkem roku 2013 se podruhé oženil, a to s o 16 let mladší Lucií Hřebačkovou, s níž má dceru Elišku. I v tomto vztahu však došlo v roce 2017 k rozvratu a na podzim, v době těsně po volbách do Poslanecké sněmovny, informovala média o tom, že Klaus podal návrh na rozvod. Podle něho vztah reálně skončil 12. června. Roku 2017 se Klausovou další partnerkou stala o 17 let mladší Simona Vandová.

zdroj: Wikipedie